موسسه مادر و کودک

/موسسه مادر و کودک
موسسه مادر و کودک۱۳۹۸-۲-۱۲ ۱۸:۲۴:۳۴ +۰۰:۰۰

مؤسسه خیریه خانه مادر و کودک در سال ۱۳۶۹ با همَت بانوان نیکوکار و با همکاری جمعی افراد خیر تشکیل گردید و در خرداد ماه همان سال، پس از زلزله دلخراش رستم آباد-رودبار به کمک حادثه‌دیدگان شتافت و بیش از شش سال به صورت غیر رسمی و به طور متوالی و بدونه وقفه به این کار مشغول بود.

این مؤسسه، در راستای سازماندهی بیشتر و تداوم بهتر، در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۷۵ به صورت مستقل و با اهداف زیر به کار خود ادامه داد و با کسب مجوز رسمی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، تحت شماره ۶۰ در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاریِ شهرستان رودبار به ثبت رسید.

اهداف مؤسسه :

  •  نگهداری از نوزادان و نوباوگان بی‌سرپرست و مساعدت‌های فرهنگی و اقتصادی لازم به آنان.
  •  فراهم آوردن امکان حضانت و سرپرستی اطفال بی‌سرپرست توسط اشخاص نیکوکار.
  •  کمک به محرومین و آسیب‌دیدگان حوادث ناشی از سیل، زلزله، آتش سوزی، جنگ و سایر حوادث غیر مترقبه نظیر این‌ها.
  •  تأسیس مراکز و واحدهای فرهنگی و اقتصادی به منظور دستیابی به اهداف فوق.

در اجرای بند ۱۳ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مصوب ۲۷ بهمن ماه ۱۳۸۰ مجلس شورای اسلامی، سازمان بهزیستی کشور با صدور پروانه بهره‌برداری مؤسسه، حمایت خود را برای تداوم این حرکت خداپسندانه اعلام نمود.

مؤسسه خیریه خانه مادر و کودک نه تنها با بهره‌گیری از روش مادریاری و پدریاری، تأمین زندگی فرزندان بی‌سرپرست را در زادگاه خودشان به عهده دارد، بلکه با اجرای طرح‌های بلندمدت فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و عمرانی، در زمینه‌ی تحصیل، ایجاد اشتغال، تحکیم مبانی اخلاقی و شکوفاسازی استعداد و توانایی آنان نیز گام‌های مهمی برداشته است.

این مؤسسه در راستای دستیابی، به اهداف خود در یک برنامه‌ی گسترده، به منظور ساماندهی زندگی کودکان، نوجوانان و جوانانِ تحت تکفل، به احداث واحدهای مسکونی (برای خانواده‌های فاقد مسکن)، تعمیر منازل، تأمین معیشت، بهداشت، ارایه کمک‌های پزشکی و بیمارستانی، تهیه جهیزیه نوعروسان و تأمین نیازهای تحصیلی و آموزشی اقدام کرده است.

به منظور ایجاد زمینه اشتغال برای جوانان،‌ این مؤسسه مجموعه‌ای پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و اقتصادی در زمینی به وسعت ۵ هکتار تأسیس نمود. این مجتمع با ارایه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در سطوح گوناگون و در مقاطع دیپلم فنی، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و هنرستان، با احداث دانشگاه جامع علمی‌-کاربردی و مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نقش بسزایی در تأمین نیروی انسانیِ بازار کار دارد. در این مجتمع علاوه بر اقدام به ساخت مجتمع ورزشی در سطح مسابقات بین‌المللی، کتابخانه، خوابگاه، سلف‌سرویس و سالن‌های متعدد اجتماعات با امکانات تفریحی و رفاهی نیز احداث گردیده است.

احداث انسکتاریوم تولید زنبور تریکوگراما و بهره‌برداری از آن برای دفع بیولوژیکی آفات نباتی و کاهش مصرف سموم،‌ از جمله اقدام‌های مؤثر خانه مادر و کودک در منطقه است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و کشاورزی استان گیلان و استان‌های همجوار به تأیید کارشناسان و صاحب نظران ذیربط رسیده است و در راستای حفظ محیط زیست نقش مهمی را ایفا کرده است.

در مجاورت این مجموعه، بهره برداری و به بار آوردن باغ‌های زیتون و گردو، احداث کارخانه‌ی روغن‌کشی زیتون و سایر امکانات تولیدی در جهت ایجاد اشتغال مؤثر برای جوانان منطقه از فعالیت‌های مهم این مؤسسه است. چرا که اجرای طرح‌های تولیدی در کنار طرح‌های آموزشی می‌تواند علاوه بر بالا بردن سطح دانش جوانان، تخصص و مهارت‌های حرفه‌ای موردنیاز آنان را نیز تضمین کند.

علاوه بر این موارد، مؤسسه خیریه خانه مادر و کودک دارای طرح‌های بسیار متنوع دیگری است که انجام و استمرار آنها، مساعدت و یاری شما بزرگواران نیک‌اندیش را می‌طلبد.

 جهت اطلاع بیشتر از فعالیت ها و خدامات موسسه خیریه مادر و کودک به سایت motherandchild.ir مراجعه فرمایید.